Svetišča narave postala knjiga leta

Svetišča narave so na 40. Slovenskem knjižnem sejmu prejela veliko nagrado in postala knjiga leta 2024.

Knjigo Irene Cerar, ki je izšla pri založbi UMco, je najprej izbrala strokovna žirija, nato pa je največ glasov zbrala še s strani bralk in bralcev. Šestčlanska strokovna žirija v sestavi Sabine Tavčar, Maruše Prelesnik Zdešar, Darje Lavrenčič Vrabec, Alojzije Zupan Sosič, Kristjana Lešnika Muska in Andreje Zabret je temeljito pregledala prijavljena dela in izbrala deset nominiranih knjig, ki so se nato potegovale za nagrado z javnim glasovanjem.

Utemeljitev žirije: “Knjiga Svetišča narave: Sedem tednov vseživosti Irene Cerar je globoko premišljeno delo, ki na edinstven način povezuje naravo, kulturno dediščino, filozofske razmisleke, duhovno dimenzijo izkustva narave ter intimno izkušnjo ženske. Avtorica se v knjigi poda na sedem tednov dolgo potovanje, v katerem raziskuje različne slovenske habitate – gozd, gore, jame, mokrišča, reke, morsko obalo in kulturno krajino. Pri tem jih ne opazuje zgolj kot naravne entitete, temveč tudi kot del kulturne dediščine, prepletene z zgodovino, mitologijo in duhovnostjo posameznih krajev. Srečanja z ljudmi, ki te habitate raziskujejo že leta, knjigi dodajo še dodatno dimenzijo vedenja in znanja.
Irena Cerar v svojem raziskovanju ne ostaja zgolj pri ekoloških in geografskih značilnostih azilov narave, temveč globoko raziskuje njihov pomen v okviru sodobnega načina življenja, pri čemer odpira vprašanja trajnostnega odnosa do okolja in poudarja pomembnost ukoreninjenosti v lokalnih tradicijah. Njeno delo spodbuja k razmisleku o tem, da narava ni le prostor za rekreacijo, temveč tudi za osebno regeneracijo in duhovno rast. S tem ustvarja celostno doživljanje narave, ki ne temelji zgolj na estetskem občudovanju, temveč na njenem globljem pomenu za človeka. Knjiga je napisana v svežem, tenkočutnem in hkrati igrivem jeziku, pri čemer je vsaka predstavitev kraja prežeta z občutkom za detajle, zgodovino in duhovno dediščino.
Oblikovno in vsebinsko gre za delo izjemne kakovosti – poleg premišljenega besedila knjigo dopolnjujejo izbrane fotografije Boruta Peterlina. S premišljenim konceptom, večplastnostjo in estetsko dovršenostjo presega žanrske okvirje. Kot eden prvih primerov naravopisja pri nas predstavlja izjemen prispevek k slovenski literarni krajini.”

Velika nagrada Slovenskega knjižnega sejma, ki velja za eno najbolj prestižnih priznanj na področju književnosti v Sloveniji, se podeljuje že od leta 1972.

Foto: Luka Dakskobler